قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس

طراحی معماری

کارشناسان معماری شرکت ما بر این باورند که یک طرح معماری می بایست زنده و پویا بوده، با تکنولوژی روز دنیا هماهنگ باشد و مقررات ملی ساختمان به خصوص مبحث ۱۹ (صرفه جویی انرژی) در آن کاملا رعایت شده باشد . در واقع ما به دنبال آن هستیم که اکثر کاربران بنا با هر سلیقه ای از آن احساس رضایت کنند و سه رکن آسایش ، امنیت و استحکام در آن به وضوح دیده شود. در این بخش ابتدا پلان آماده می شود ( در صورت درخواست کارفرما) سپس طراحی داخلی و نمای پروژه با مدل سازی سه بعدی صورت می گیرد تا کارفرما بتواند قبل از اجرا عکس های شبیه سازی شده را با جزئیات بسیار دقیق و گرافیک بالا مشاهده نماید.

طراحی معماری ، زیربنای اصلی طرح ساختمان است ، چرا که به طور مثال اگر اشتباهات سازه ای در یک سازه صورت گیرد ، ممکن است به سادگی قابل رویت نباشد ، اما در صورت رخداد هر گونه اشتباه معماری در طراحی معماری ساختمان ، به علت در معرض بودن این خطا در دید ، این اشتباه به وضوح برای همگان قابل تشخیص خواهد بود . از این رو طراحی معماری اهمیت فوق العاده ای داشته و می بایست دقیقا مطابق فرآیندهای مشخص آن پیش رود. در بخش زیر ، این فرآیندها به صورت اجمالی ذکر می گردد:

مطالعات توجیهی

الف – شناسایی نیازهای کارفرما

همانند اجرا ، در آغاز طراحی معماری بایستی مطالعات توجیهی برای پیشنهاد طرح اولیه صورت گیرد. بالطبع این مطالعات ، مانند هر گونه مطالعات نیازمند ورودی های اولیه خود می باشد. مثلا در گام نخست ، باید از جانب کارفرما موارد زیر مشخص گردند:

  • 1- مشخص شود که کاربری سازه دقیقا چه خواهد بود ؟ ( هتل ، اداری ، تجاری ، مسکونی و ... )
  • 2- هدف و نقطه اصلی تاکید کارفرما از پیاده سازی طرح چیست ؟ ( زیبایی ، خلاقیت ، حداکثر استفاده از فضاها و ... )
  • 3- بودجه در نظر گرفته شده چقدر است ؟
  • 4- سبک طراحی مد نظر کارفرما چیست ؟ ( سنتی ، مدرن )

پس از داشتن اطلاعات بالا که مانند ورودی مطالعات عمل می کنند ، گام های بعدی توسط مهندس طراح معمار انجام می شود.

ب- شناسایی موقعیت پروژه

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که یک طرح معماری ، تا حدود بسیار زیادی به محل اجرای پروژه بستگی دارد. بسیاری از طرح های معماری ، اگرچه خلاقانه و زیبا هستند ، اما در محل مورد انتظار کارفرما قابل اجرا نخواهند بود ، چرا که مثلا برخی از طرح ها ، فضای آزاد نسبتا زیادی را در اطراف خود می طلبند و یا برخی دیگر ، با اقلیم سازگار نمی باشند.

اقلیم ، نیز عامل بسیار مهمی در طراحی معماری است ، چرا که طرح ها باید با آب و هوای منطقه مطابق باشند. امروزه بسیاری از طرح های نوین و خلاقانه معماری که در اقصی نقاط جهان اجرا شده اند ، در برخی از ویلاهای شمال کشور در حال اجرا هستند. با این حال در مورد این طرح ها یک مهندس معمار مناسب ، باید طرح اصلی را حتما اصلاح نماید ، چرا که ویژگی های اقلیمی در طرح های مذکور ، برای همان مناطق در نظر گرفته شده اند.

ج – مطالعه سایر پروژه ها

از جمله نکات بسیار مهم در طراحی معماری ، تجربه است. پس از دریافت اطلاعات از کارفرما ، همیشه یک مهندس معمار باتجربه و حرفه ای، چندین طرح زیبا در ذهن خود دارد. با این حال ، در مطالعات اولیه ، باید حتما پروژه های مشابه بررسی گردند. مثلا در مورد طراحی معماری یک هتل در شمال کشور ، می بایست طراح سایر هتل های اجرا شده در  آن منطقه مورد مطالعه و بررسی قرار گیرند.

البته فراموش نشود که این مطالعات با خلاقیت در طرح معماری به هیچ عنوان در تضاد نیست ، در واقع این اطلاعات کمک می کنند که بتوان به کمک ایده های حاصل شده از سایر پروژه ها ، ایده ای جدید خلق کرد.

ارائه ایده ها و کانسپت اولیه طرح

پس از انجام کلیه مطالعات در زمینه نیازهای کارفرما از طراحی معماری ، و در کنار مطالعه سایر طرح های اجرا شده ، ایده هایی به شکل کانسپت شکل می گیرد. کانسپت به معنای مفهوم و طرح کلی است . این کانسپت ها می بایست کلیه ویژگی های مورد نیاز کارفرما را در دل خود داشته باشند. در گام بعدی این طرح ها و یا به عبارتی کانسپت ها به کارفرما ارائه شده و کارفرما با توجه به موارد مورد نیاز و سلیقه ، مورد دلخواه را از میان طرح های پیشنهادی ، انتخاب و تصویب می نماید.

طراحی فضاها و حجم های داخلی ساختمان

پس از تصویب شکل کلی پروژه ، نوبت به تعیین فضاها و احجام داخلی ساختمان خواهد رسید ، در این مرحله ، می بایست کلیه فضاهای داخلی ساختمان ، با توجه به کاربری شکل گیرند. در رعایت فضاها ، می بایست ملاحظات کاربری در جهت نیازهای کارفرما صورت گیرند . به عنوان مثال ، طراحی معماری در یک هتل باید به گونه ای باشد که بتوانیم ، حداکثر تعداد سوئیت را داشته باشیم و از فضاها حداکثر استفاده را ببریم.

به علاوه ، فضاها باید با طراحی دکوراسیون داخلی ساختمان ، سازگاری کامل داشته باشند.

ترسیم و ارائه نقشه ها و مدارک

پس از انجام کلیه مطالعات و طراحی ها ، نقشه ها و مستندات حاصل از طراحی معماری ، می بایست در قالب مناسب و قابل درک برای کارفرما ارائه گردند. نکته قابل توجه این جاست که می بایست در نقشه ها ، حتی الامکان ملاحظات اجرایی رعایت گردد ، چرا که یکی از مشکلات شایع در طراحی معماری های صورت گرفته ، مطابق نبودن این طرح ها با اجرا می باشد. در کنار این ها ، تهیه انواع مختلف پلان ها و نقشه های سه بعدی ، می تواند به ارائه بهتر طراحی انجام گرفته ، کمک شایانی نماید.

برای دیدن هر بخش کلیک کنید:

222221222
211212111
232132323331
photo_2016-09-04_14-02-30photo_2016-09-04_14-02-33