قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس

طراحی رستوران و تالار

به جرئت می توان گفت که مرحله ایجاد طراحی رستوران و تالار، مهم ترین گام در مرحله طرح ریزی کلی (Planning) برای یک تالار و یا رستوران محسوب می گردد. چرا که طراحی این گونه اماکن ، بایستی کاملا بر اساس نیازهای مشتریان صورت گرفته و اصل راحتی کاربری در آن رعایت گردد. اگر بخواهیم از منظر مشتریان ، به یک رستوان و یا تلار نگاهی بیندازیم، بایستی مشکلات و نواقص سایر پروژه ها را به صورت جدی مورد مطالعه قرار دهیم. به طور مثال طراحی رستوران از منظر مشتری، باید به گونه ای باشد که در نتیجه ی آن احساس راحتی و آرامش برای وی فراهم شده و خاطره ای دلپذیر و لذت بخش را برای مشتری رقم بزند.

این طراحی ، سبب می شود که شخصی که یک بار به رستوران آمده ، به مرور زمان باز هم به کرات این رستوران رفت و آمد کرده و به گونه ای به مشتری دائم این رستوران بدل شود. به علاوه در مورد یک تالار نیز می توان گفت که یک میهمان ، با داشتن تجربه ای به یاد ماندنی در آن، در صدد معرفی کردن تالار به دیگر دوستان خود برخواهد آمد.

با وجود همه این ها، طراحی تالار و رستوران ، مراحلی دارد که می بایست به صورت حرفه ای صورت گیرد. به طور خلاصه در طراحی یک رستوران و یا تالار، می توان به گام های زیر اشاره کرد:

book۱

مطالعات توجیهی
همان گونه که تا به حال در موارد متعدد گفته ایم، کاری که ما در آژیانه همواره به عنوان گام اول بر آن تاکید داشته و در انجام آن مهارت داریم، مطالعات توجیهی است. در گام اول، باید به شکلی حرفه ای آنالیز رقبا صورت گرفته و وضعیت تالارها و رستوران های دیگر برررسی گردد. به علاوه در مورد دکوراسیون داخلی و رنگ های به کار رفته در رستوران ها و تالارهای موفق بررسی های پایه صورت می گیرد.
در گام دوم، باید یک طراحی پایه صورت گیرد. در این گام، شما می توانید تم را رنگ کلی رستوران یا تالار را در نظر بگیرید. همان گونه که بارها تاکید کرده ایم، آژیانه طراحی معماری را بر پایه دانش روز معماری جهان انجام می دهد. در دانش روز دنیا، هم اکنون رویدادهای ویژه(Special Events) اهمیت زیادی دارند. شما در طراحی یک تم و زمینه کلی برای یک تالار یا رستوران ، می بایست در نظر داشته باشید که این ساختمان، قرار است در هر مناسبت خاص چه ظاهری داشته باشد و این ها را در تم و قالب کلی خود لحاظ کنید. از جمله مهم ترین مناسبت ها در ایران، طراحی ظاهر تالار یا رستوران برای عید نوروز بوده که بهتر است تدابیر ویژه ای برای آن اندیشیده شود.

idea۲

طراحی پایه

magnifying-glass-with-two-way-arrows۳

مطالعه روندها
از جمله نکات دیگری که ما بر آن در طراحی معماری تاکید داریم، رصد کردن روندهاست. در حقیقت شما می بایست در طراحی رستوران و تالار، روند طراحی رقبا را رصد کنید. مثلا اگر در طرحای معماری رقبا، روند گسترش طراحی لژ خانوادگی را می بینید ، حتما برای طراحی آن برنامه ویژه ای در نظر بگیرید.
در این گام، شما باید حالت کلی طراحی خود را تعیین کنید. برای تعیین این حالت کلی ، نیز باید در ابتدا مخاطبان خود را مورد هدف قرار دهید. به عنوان مثال ، اگر تالار یا رستوران طرح ریزی شده از لحاظ موقعیت مکانی، در نقطه ای معمولی در شهر واقع شده است، بالطبع سرمایه گذاری و صرف هزینه زیاد برای یک طرح بسیار لوکس ، به صرفه نخواهد بود. در حقیقت برای یک نقطه معمولی، بهتر است که یک طراحی معماری معمولی را مد نظر داشته باشید. برخی طراحی ها نیز به صورت کلی اصلا حالت لوکس نداشته و بیش تر حالت خودمانی دارند. در این طراحی ها نیز باید مباحث معماری مختص آن ها رعایت گردد. به عنوان مثال ، در طراحی های خودمانی سعی می شود که برخی مکان ها مثل آشپزخانه به صورت باز یا Open طراحی گردد.

design-tool۴

طراحی بر اساس حالت کلی

innovation۵

انجام فاز طراحی با در نظر داشتن حداکثر کارایی
حال که با توجه به گام های بالا محدوده کلی طرح مشخص گردید، می بایست در این مرحله طراحی به شکلی حرفه ای صورت گیرد. در این مرحله نیز باید خلاقیت به گونه ای با طراحی معماری آمیخته شود که باعث عدم هماهنگی طرح خلاقانه با کاربری طرح نگردد. به عنوان مثال باید طراحی معماری به گونه ای باشد که پرسنل بتوانند با توجه به نقش های خود، به خوبی ایفای نقش نمایند.

برخی از نمونه کارهای ما در طراحی رستوران و تالار: